Masáž zad

Nejvíce času se věnuje vzpřimovačům páteře. Jsou to svalové provazce, které jdou po stranách páteře a hromadí se v nich nejvíce napětí. Jsou to právě tyto svaly, které většinou způsobují bolesti zad a aplikuje se na ně většina masérských hmatů. Nevynechají se ani mezižeberní svaly pro lehčí dýchání, svaly kolem, nad a pod lopatkou, jsou-li přístupné, trapézový sval a široký sval zádový. Na závěr masáže se svaly stimulují tepáním, které ale lze po dohodě vypustit a masáž nechat spíše v relaxační rovině.

Masáž šíje

Pokud má někdo problémy s krční páteří, bude pravděpodobně volit masáž šíje, nebo ještě lépe záda+šíje. Při této masáži je důkladně zpracováván trapézový sval po celé jeho ploše, rovněž tak by se neměl vynechat ani zdvihač lopatky, jež je uložen po svalem trapézovým a upíná se k hornímu lemu lopatky na jedné straně a spodině lebeční na straně druhé. Je to právě tento sval, který má často za následek bolesti hlavy. Důležité je rovněž zpracování okolí sedmého krčního obratle a šíjových vzpřimovačů.

Masáž zad a šíje

Masáž zad a šíje je kombinací výše uvedených postupů. Tato velmi oblíbená a nejčastěji žádaná kombinace masáží dokáže uvolnit od bolesti a je-li opakovaná pravidelně, pak přispět k lepšímu pocitu a dobré náladě. Vhodná je i jako preventivní masáž, kdy postačí docházet na tuto masáž 1-2x týdně.

Masáž nohou

Masáž vhodná pro každého, kdo často zatěžuje nebo přetěžuje své nohy. Ať jsou to sportovci nebo lidé, jež stráví v zaměstnání celý den na nohou, nebo kdokoliv jiný, masáž nohou určitě přijde vhod. Vždyť jsou to právě nohy, které nás dovedou kam potřebujeme a měli bychom jim proto věnovat zvláštní péči. Pokud máte často bolavé nohy, kotníky nebo kolena, vyzkoušejte masáž nohou. Masáž je rozdělena do dvou částí - masáž dolních končetin zepředu a zezadu a zpracovává se každá noha a každý její kousek zvlášť pečlivě. Postupuje se směrem od plosky nohou nahoru. Masíruje se chodidlo, nárt, oblast kotníků, lýtka, bérce, kolena, stehno a velký sval hýžďový.

Masáž rukou

Poměrně neznámá, přesto pro někoho velmi příjemná masáž. Masíruje se dlaň i hřbet ruky, prsty na rukou, zápěstí předloktí, oblast lokte, biceps, triceps a deltový sval na rameni.

Masáž celková

Je souhrnem všeho, co bylo popsáno výše v jednom na sebe navazujícím celku. Kromě výše uvedeného se po domluvě a na zvážení maséra do masáže celkové vkládá také masáž břicha a hrudníku.

Masáž lávovými kameny

Masáž, prováděná zahřátými lávovými kameny. O blahodárném účinku drahých kamenů při masážích věděli lidé již před pětitisíci lety. Masáže, prováděné pomocí teplých kamenů nebo přikládáním vzácných kamenů na tělo, byly oblíbené již u starých Inků, Mayů, v Mezopotámii, v Indii, v Číně a u Indiánů. Terapeutické účinky těchto masáží spočívají v uvolnění blokace důležitých bodů na meridiánech a v rozproudění energie v našem těle. Obnovený tok energie nás nejprve uklidní, takže klient pociťuje úžasnou relaxaci a nesmírně slastné pocity bezpečí, kdy starosti a stresy samovolně odplývají. Na konci masáže přichází hluboký klid a vyrovnání a tento pocit i účinek vydrží po několik dnů.

Lymfatická drenáž

Tok lymfy v mízních cévách a uzlinách je jednosměrný. Na rozdíl od krevního oběhu není stimulován srdcem. Průchodu lymfy je dosahováno stahy mízovodů, tlakem svalstva a podkožního vaziva při pohybu. Nedostatek pohybu, jednostranná zátěž, ochablost svalů a podkožních tkání jsou nejčastější příčinou nedostatečného odvádění lymfy a hromadění škodlivých látek - toxinů - ve tkáních a kloubech. Častými projevy jsou pocity únavy, těžké nohy, otoky, celulitida, oslabení imunitního systému. Právě tyto příznaky odstraňuje lymfodrenáž.

Více podrobností o lymfodrenáži najdete zde.

 

Pavla Jadrná, Vítkovická nemocnice, rehabilitace - budova D, 2.patro, Zalužanského 1192/15, Ostrava - Vítkovice, tel. 731 128 386, PO-PÁ dle objednávek