Lymfatický systém

Lymfatický systém tvoří cévy, které se nepřímo účastní krevního oběhu. Z krevního oběhu z tenkostěnných krevních kapilár, které tvoří přechod mezi tepnami a žilami, prosakují do tkání některé látky. Zabránit hromadění těchto látek v tkáních má za úkol mízní (lymfatický) systém, který tyto bílkoviny, tuky, soli, odumřelé buňky, baktérie - látky, jimž se také říká lymfa nebo míza, sbírá a odvádí zpět do žil.

Součástí lymfatického systému jsou i uzliny, které plní funkci filtrů a tvoří přechod mezi povrchovým a hloubkovým lymfatickým systémem.

Za normálních okolností protéká lymfatickým systémem denně zhruba 4 litry tekutin. Pokud dojde k poškození lymfatických cév úrazem, operací, infekcí, apod., nemá potom lymfa kudy proudit a hromadí se v podkoží za vzniku otoků (edémů).

 

Co je lymfodrenáž?

Lymfatické drenáže využívají anatomických a fyziologických poznatků o průběhu cév, umístění uzlin, spojkách a o rychlosti nasávání tekutin lymfatickou cévou. Stimulují činnost mízovodů, obnovují průchodnost lymfy v kritických místech, zrychlují odvádění škodlivin z organizmu.

BTL-Lymphastim funguje na principu intermitentní přístrojové komprese (presoterapie), tzn., že pracuje s postupující tlakovou vlnou umožňující kompresní lymfodrenáž. Masáž končetiny se odehrává na základě komprese vzduchem nafukovanými návleky, do kterých stlačený vzduch vhání hadicovým systémem základní přístroj (kompresor). Naplňováním jednotlivých komor speciálních návleků se v naprogramovaných intervalech vytváří zvolna postupující tlak, který účinně nahradí nefungující svalovou pumpu. Vznikají lehké, rytmické tlakové vlny. Běží od špiček chodidel nebo od kotníků přes lýtka, stehna a boky. Pak tlak povoluje a opět začíná nová vlna. Přístrojová presoterapie je klienty velmi pozitivně vnímána jako velmi příjemný a účinný druh léčby otoků. V nohou nastupuje pocit lehkosti, zmenšuje se objem stehen, boků i pasu.

 

Kontraindikace

Akutní neuropatie a plexopatie

Akutní plicní edém

Akutní trauma měkkých tkání

Akutní tromboflebitida

Nekompenzační kardiovaskulární onemocnění

Epilepsie

Erysipel

Horečnatá choroba

Infekční onemocnění

Lymfangitida

Cévní mozková příhoda

Stav po infarktu myokardu

špatná funkce ledvin a štítné žlázy

Maligní hypertenze

Zhoubné onemocnění

Akutní žilní onemocnění

Choroby jater

Otoky způsobené ledvinovým nebo srdečním onemocněním

Okluzivní procesy v oblasti odtoku lymfy

Těhotenství a období kojení

Neléčené maligní onemocnění nebo když hrozí relaps

Pacemaker, kardiostimulátor

Osteosyntéza nebo kloubní náhrady v ošetřované oblasti

Nejasné břišní potíže

 

Pavla Jadrná, Vítkovická nemocnice, rehabilitace - budova D, 2.patro, Zalužanského 1192/15, Ostrava - Vítkovice, tel. 731 128 386, PO-PÁ dle objednávek